22  /  February  /  2024
11  /  شعبان  /  1445
پنجشنبه 3 اسفند 1402

نت های رنگی

10 / 10
از 1 کاربر


 

نت‌های رنگی

دوره آموزشی موسیقی، خلاقیت، بازی، سرگرمی

ویژه کودکان ۳ تا ۱۰ سال

 

 

نُت‏‌های رنگی

 

موسیقی

 

بر اساس تحقیقات انجام شده موسیقی بر روح انسان اثرگذار است. آرامش فکری و دوری از اضطراب با موسیقی امکان‏پذیر است و برای بهره‏مندی از مزایای بی‏شمار موسیقی، بهتر است از دوران کودکی به تعلیم آن پرداخت. «اُرف» بهترین و شیرین‏ترین روش برای تعلیم موسیقی به کودکان است.

 

ارف کودکان، آموزش موسیقی به کودکانی است که به لحاظ سنی نمی‏توانند از آموزش‏های تخصصی موسیقی بهره کافی را ببرند. آموزش موسیقی از سنین 2 تا 3 و نیم سالگی شروع شده و تا 5 سالگی سازهای ابتدایی را می توان آموخت.

 

آموزش کودکان برای نواختن سازهای جدی از 5 سالگی و بالاتر موفقیت آمیزتر است.

 

ارف کودکان چیست؟

 

ارف کودکان آموزش موسیقی و آشنایی با نواختن سازهای ابتدایی است که می تواند پایه‏ای برای آموزش‏های جدی‏تر در سنین بالاتر باشد.
ارف کودکان با ریتم خوانی و نواختن سازهای بلز، فلوت ریکوردر، طبلک و ..پیش نیازی است برای فراگیری ساز اصلی که در محیطی شاد و کودکانه اجرا می شود.
کودکانی که دوره ارف را گذرانده‏اند بهتر و راحت‏تر می توانند استعدادیابی شده و ساز تخصصی را انتخاب کنند.
والدین گرامی بهتر است بدانید که حتی اگر کودک هرگز به نواختن موسیقی و ساز تخصصی در سنین بالاتر علاقمند نشود نیز با آموزش ارف کودکان در خردسالی، مهارت‏های حرکتی و ذهنی بهتری پیدا می کند.
موسیقی در افزایش ضریب هوشی و عملکرد هم زمان دو نیمکره تاثیر چشمگیری دارد.

 

این کودکان در آینده و آموزش‏های کلاسیک، توانایی‏های بیشتری از خود نشان خواهند داد.
تکنیک آموزش موسیقی ارف به کودکان توسط آهنگساز آلمانی کارل اُرف ابداع شد و در دهه 40 در نظام آموزشی ایران نیز وارد شد. ارف کودکان خیلی زود توانست در نظام آموزشگاه‏های موسیقی فراگیر شود.

 

موسیقی در ارف کودکان

 

اُرف بهترین و شیرین‏ترین روش برای تعلیم موسیقی به کودکان است .ارف کودکان بر پایه موسیقی، حرکت و کلام شکل می گیرد. کودک در آموزشگاه موسیقی یاد می‏گیرد احساسات خود را در قالب حرکت و کلام بیان کند. به طور معمول حرکاتی موزون توام با آواز و ریتم همراه است که خوشایند کودک می‏باشد.
ارف کودکان با ساده ترین و راحت‏ترین شیوه‏های مناسب برای کودکان خردسال انجام شده و مفاهیم را به شکلی دوست داشتنی انتقال می‏دهد. 

 

 

تکنیک ارف کودکان

 

در این تکنیک با استفاده از :

 

  • اسامی شخصیت‏های مورد علاقه کودکان،
  • حیوانات،
  • دست زدن،
  • پایکوبی و دیگر محرک‏ها،
  •  به صورت غیر مستقیم نت خوانی و ریتم در موسیقی آموزش داده می‏شود.

 

آمیختگی و ترکیب حرکات و ریتم‏های موزون تدریجی است و به درک موسیقیایی کودک کمک می‏کند.
سازهای مورد استفاده در ارف کودکان برگرفته از سازهای بومی ملل است که دیدن و نواختن آن برای کودکان هیجانی خاص دارد.
اساس سازها همانند دیگر سازهای آموزشی است ولی روش استفاده با خلاقیتی متفاوت همراه است.

 

سازهای مورد استفاده در ارف کودکان

 

سازهای مورد استفاده در ارف کودکان ، سازهای ریتمیک مثل دایره زنگی و طبلکها به همراه زایلونونهای سوپرانو، آلتو و باس و متالوفونهای سوپرانو و آلتو و باس-ریکوردرهای آلتو و سوپرانو درکلاس‏های ارف کودکان مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به علاقه و اشتیاق کودک انتخاب می شود.
سازهای مورد استفاده در ارف قادر به ساخت صدایی گرم و قوی، به همراه پس زمینه ای ملایم و دوست داشتنی، بر روح حساس کودک تاثیر گذاشته و با همراهی آوازهای کودکانه به زیباترین شکلی نواخته می‏شود.

 

 

 

آموزشگاه موسیقی ارف کودک

 

والدین در نظر داشته باشند که هر آموزشگاهی برای تعلیم موسیقی به کودکان مناسب نیست و برای این منظور باید کلاس‏های متناسب با گروه سنی کودک و خردسال در آموزشگاه وجود داشته باشد.
آموزشگاه مناسب برای آموزش موسیقی به کودک با استفاده از اساتید تعلیم دیدۀ موسیقی و شناخت ویژگی‏های کودک به برگزاری کلاس‏هایی شاد و مفرح اقدام می‏کند.
ریتم مهم‏ترین عنصر در بیان موسیقی است که به طور طبیعی در کودکان دیده می‏شود.

 

بیان ریتمیک در ارف کودکان

 

کودکان با استفاده از حرکات بدن به بیان ریتمیک علاقه نشان می‏دهند و این همان چیزی است که در آموزشگاه از آن استفاده می‏شود .راه‏های بسیاری برای استفاده ریتمیک با بدن وجود دارد که روی زانو زدن، دست و بشکن زدن، پای زدن و تولید اصوات با کوبش پا بر زمین از نمونه‏های ساده آن است.
چنانچه مربی موسیقی از مهارت لازم برخوردار نباشد و رهبری گروه را بر عهده نگیرد؛ حرکات ریتمیک می‏تواند به عضلات کودک آسیب برساند از این‏رو والدین گرامی باید در انتخاب آموزشگاه مناسب موسیقی دقت لازم را انجام دهند.
ارف کودکان ارتباط تنگاتنگی با آواز خوانی کودکان داشته و تأکید بسیاری بر نیز بر فعالیت کودک در این زمینه شده است .این فعالیت می‏تواند به شکل همخوانی، همراهی، اجرای مقدمه و یا دکلمه باشد که در شناخت اصوات و نت های موسیقی کمک مؤثری می‏کند.

 

پایان بخش :
آیا شما آموزش خلاقیت و موسیقی برای کودکان را هم دارید؟

 

بله ، دوره خلاقیت، موسیقی، بازی، سرگرمی با عنوان نُت‏های رنگی در موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان‏ خرد زیر نظر استاد محمد نصرتی، متخصص و آهنگساز برجسته کودک و نوجوان، برگزار می‏شود. این دوره با بهره‏گیری از مطالعات بین رشته‏ای با همراهی گروهی ازروانشناسان کودک و نوجوان و نظریه‏پردازان ادبیات، هنر و موسیقی طراحی و تدوین شده است.

 

آموزش ارف برای چه سنینی مناسب است؟

 

ارف کودکان، آموزش موسیقی به کودکانی است که به لحاظ سنی نمی توانند از آموزش‏های تخصصی موسیقی بهره کافی را ببرند.
آموزش موسیقی از سنین 2 تا 3 و نیم سالگی شروع شده و تا 5 سالگی سازهای ابتدایی را می‏توان آموخت. و تا 8 سالگی برای این دوره در موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد طراحی و تدوین آموزشی شده است.

 

ارف پایه‏‌گذار چه آموزش‏هایی است؟

 

ارف کودکان آموزش موسیقی و آشنایی با نواختن سازهای ابتدایی است که می تواند
پایه ای برای آموزش های جدی تر در سنین بالاتر باشد.

 

ارف کودکان بر پایه چه چیزی است؟

 

ارف کودکان بر پایه موسیقی، حرکت و کلام شکل می گیرد.
کودک در آموزشگاه موسیقی یاد می گیرد احساسات خود را در قالب حرکت و کلام بیان کند.

 

در این آموزش براساس چه المان‏هایی آموزش داده می‏شود؟

 

اسامی شخصیت های مورد علاقه کودکان،
حیوانات،
دست زدن،
پایکوبی و دیگر محرک‏ها، به صورت غیر مستقیم نت خوانی و ریتم در موسیقی آموزش داده می شود.

 

برای آگاهی از زمان تشکیل کلاس‏ها و ثبت نام در دوره‏های ویژۀ آموزش تابستانی موسیقی
کودکان با ویژگی خلاقیت، موسیقی، بازی، سرگرمی با عنوان نُت‏های رنگی در موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان‏‌خرد با مشاورین متخصص موسسه تماس بگیرید.

 

۰۲۱-۲۶۴۱۰۶۵۷

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :